OKNO UMETNOSTI K SOSEDU

POMLADANSKA RAZSTAVA

GALERIJA GENERALNEGA KONZULATA RS, CELOVEC

17. April 2025

Razstava akademskega kiparja Boštjana Novaka in akademske slikarke Karmen Bajec

V galeriji Generalnega konzulata Republike Slovenije v Celovcu, kjer odpiramo od 2012 leta že 28. razstavo po vrsti, ni bil zgolj slučaj, da smo se odločili za razstave, na katerih se predstavljajo naši člani ZDSLU, slikarji, grafiki, risarji, intermedijski in konceptualni umetniki ter kiparji, ki se predstavijo z artefakti primernih dimenzij, saj so prostori specifični in zahtevajo določena pravila pri izboru tako avtorjev kot njihovih del, največ iz področja male plastike.

Na letošnji pomladni razstavi predstavljamo dva popolnoma različna in nasprotna avtorja. Kiparja Boštjana Novaka in slikarko Karmen Bajec. Oba avtorja imata kljub razlikam v odnosu do svojega ustvarjanja, precej skupnega, saj se posvečata primarnim elementom v kiparski in slikarski umetnosti. Kipar se podaja na pot temeljitega raziskovanja človeške figure, ki hodi po robu realnega in ekspresivnega in slikarka se spoprijema s primarnim odnosom med barvo, svetlobo in senco na področju geometrijske abstrakcije in hiperrealizma, ki ju vseskozi raziskuje.

Kustosinja razstave je Olga Butinar Čeh.

BOŠTJAN NOVAK

Boštjan Novak sodi med slovenske kiparje srednje generacije, ki se posvečajo človeški figuri in poudarjajo njen pomen ter lepoto, ob enem pa se vedno preizprašujejo o načelih estetike in o pravilih v svetu sodobnega kiparstva, ujetega v prostor in čas. Njegov obsežni opus, pri katerem neumorno raziskuje človeka, nam daje na prvi pogled vtis, da so pred nami precej klasične skulpture, ki jih tvorijo enostavni, realistično ekspresivno oblikovani manjši ali srednje veliki keramični kipi iz gline, ki delujejo pogosto dokaj všečno in predstavljajo realne, personificirane individuume ali tudi stilizirane figure iz področja minimalnih kiparskih posegov v materijo.

Boštjan Novak, je bil rojen leta 1966 v Ljubljani in se ukvarja s figuralnim kiparstvom, znotraj katerega je razvil poseben način komponiranja, ki ga imenuje »stilizirana figuralika z abstraktnim ključem«. V letih 1987-91 je študiral kiparstvo na ALUO v Ljubljani, kjer je leta 1992 diplomiral pri Prof. Slavku Tihcu. Trenutno predava kot asistent na visoki Šoli za risanje in slikanje v Ljubljani predmet kreativno risanje in slikanje. Živi in ustvarja v Ljubljani.

KARMEN BAJEC

Karmen Bajec vseskozi raziskuje slikarstvo in likovno estetiko na področju proučevanja barv in svetlobe iz raznih koncev sveta, kot osnovnega elementa procesa videnja in fiziologije našega vidnega sistema. Zasnova njenih slik iz zadnjega obdobja izhaja iz spremljanja svetlobe na slikarski rezidenci Cité internationale des arts v Parizu. Ob študiju in raziskovanju učinkov hladne svetlobe severnih držav Evrope na njeno delo, se slikarka osredotoča na iskanje majhnih razlik, ki variirajo in svetlobo različno obarvajo v različnih obdobij dneva. Skrbno sledi spremembam, ki nam kažejo, kje se pojavlja razlika v prehodih med toplo, mediteransko svetlobo zlatih sončnih sijev in severno svetlobo, ki v sebi deluje hladno in s srebrno bleščečim soncem nazorno ostro.

Karmen Bajec je bila rojena leta 1981 v Ajdovščini. Na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje je leta 2005 diplomirala in leta 2010 magistrirala pri prof. Bojanu Gorencu in prof. Metki Krašovec. Drugi letnik je končala na študijski izmenjavi v Talinu v Estoniji. Leta 2010 je pridobila pedagoško izobrazbo. Ukvarja se s slikarstvom, pedagoškim vodstvom in likovno kritiko. Veliko je razstavljala doma in v tujini. Izbrane razstave: Veleposlaništvo Republike Slovenije v Berlinu z Metko Krašovec in Tomažem Šalamunom, Berlin, Razstava Metka Krašovec in Karmen Bajec, 2010; Mestna galerija Nova Gorica, Sem, ki sem, 2022; Razstava mednarodne likovne kolonije Silk Road Artists’ Rendezvous, Mengxi Town Design Centre, Yuhang District, Huangzhou, Kitajska, 2023. Za svoje delo je prejela številne nagrade in priznanja med katerimi bi izpostavili: Druga nagrada XV. Kolonije diplomantov ALUO v Velenju, 2004; s slikami je vključena v stalno zbirko Ministrstva za zunanje zadeve Republike Slovenije v okviru projekta Novi val, 2020; njena dela so vključena tudi v zbirko arheološkega najdišča Hangzhou Liangzhu, Kitajska, 2023. Živi in ustvarja v Starem trgu pri Ložu.