RAZSTAVA

»2 plus 2«

BV GALERIJA, CELOVEC

3. September 2024

Na razstavi »2 plus 2« se štirje umetniki mlajše in srednje generacije, kiparka in video umetnica Katja Bogataj, grafičarka Monika Plemen, kipar Damijan Kracina in slikar Uroš Potočnik, spopadajo z likovno vizualno problematiko in estetiko današnjega časa. Poleg tega, da gledamo na svet, ki v resnici je, oziroma tisto, kar si konstruiramo kot realnost, si lahko zdaj predstavljamo tudi svetove in forme, ki ne le potencialno temeljijo na dejanskem svetu ali bi lahko iz njega izhajali, ampak v katerih veljajo popolnoma drugačni »naravni zakoni« in ki je sestavljen iz popolnoma različnih komponent. Istočasno pa umetniki, ki vseskozi sledijo duhu časa, vsak na svoj način predelujejo in oblikujejo današnje probleme in likovno vizualno povezujejo življenje z ustvarjanjem in obratno.

Katja Bogataj / Unique Venus

Dokumentarne video posnetke globalnega sveta povezane v dveh art-video-filmih, ŽAL in DVO-LIČNO, predstavi Katja Bogataj– z umetniškim imenom »UNIQUE VENUS«, kot pregled in prikaz kontrastov med naravno harmonijo in današnjim vsesplošnim kaosom, dvoumnostjo, neiskrenostjo, absurdom, pohlepom, političnimi manipulacijami in vojnami. Umetnica pove, da nas vsak po svoje opominjata, kako pomembno je ohraniti ravnovesje družbe in spoštovanje do narave.

DVOLIČNOST – video, 2024

ŽAL – skulptura in video klip  

video instalacija,  37 x 115, 45 cm, 18 sekund, 2023

Rodila se je v Kranju (1983) in je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost oblikovanje v Ljubljani, smer kiparstvo, pri profesorju Alenu Ožboltu, z instalacijo Strah in Negativne Emocije. Magisterij kiparstva zaključuje na Belas-Artes v Lizboni. Njeno delo se prepleta z instalacijami, video umetnostjo, fotografijo in kiparstvom. Je samozaposlena v kulturi, kiparka in video umetnica. Živi in dela v Žireh pod svojim umetniškim sinonimom UNIQUE VENUS. Za svoje delo je prejela priznanja in nagrade (Študentsko Prešernovo nagrado). Veliko je razstavljala doma in v tujini.

Damijan Kracina

Damijan Kracina je bil vedno na svoji strani umetnosti in izziv družbi, pravilom in okolici, je bilo vedno vodilo njegovega večplastnega ustvarjanja, ki je lahko delovalo humorno in morbidno hkrati. Svoje skulpture oblikuje v formi hibridnih bitij, mutantov, ki bi lahko prišli od nekod iz vesolja, ali se preoblikovali z genetskimi križanji do oblik, ki so abstraktne in realne in ki kažejo na visoko avtorjevo umetniško kakovost. Kracina spada med umetnike, ki jih bega in izziva sodobna hibridna umetnost, kjer ustvarjalci delajo na mejnih področjih forme, znanosti in nastajajočih tehnologij.

DROGO PO BUZZATIJU, terakota, 55x50x25cm, 2019 

BODY, patiniran mavec, 65x35x40, 2022

Rodil se je v Kobaridu (1970). Študiral je na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, Univerze v Ljubljani. Leta 1996 je diplomiral iz kiparstva in leta 1999 še iz videa in končal kiparsko specialko. V nadaljevanju študija in dela se je izpopolnjeval v tujini. Leta 1998 je ustvarjal kot gostujoči umetnik v Werkstadt Graz/Gradec, v Avstriji. Leta 2000 je bil v New Yorku s štipendijo Ministrstva za kulturo RS; leta 2002 je bil na Tamarid Institute v Albuquerqueu, Nova Mehika, ZDA. Dodatno je leta 2004 delal na Santa Fe Art Institute, Santa Fe, NM, ZDA. Bil je član in soustanovitelj skupine Provokart, ustanovitelj in v letih 1997−2000 umetniški vodja Artilerie Kluže. Je ustanovni član Društva za domače raziskave (2005). Leta 2018/19 je po zmagi na natečaju naredil par kipov za niši vhodnega pročelja Narodnega doma – Narodne galerije v Ljubljani. Za tem je s svojimi kipi okrasil park v Chengduju na Kitajskem. Od leta 2010 je zaposlen kot profesor na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, kjer tudi živi in deluje.

Monika Plemen

Monika Plemen je svoje delo zapisala grafiki, naši dolgoletni paradni likovni disciplini, in bo tokrat razstavila litografije. Več let se je poglobljeno ukvarjala s študijem in s tematiko telesa ter raznih telesnih gub. Ta serija, ki jemlje navdih v mikroskopskih oblikah človeškega epitelija in ga prenaša v grafična dela, je posledica tega razmisleka. Človeška forma – tkivo se v litografijah “FormaViva”, “Forma viva I” in “Forma viva II” pojavlja v imaginarni podobi, kjer se telesne gube nekako izčistijo v abstraktni jezik mehkejših, prefinjenih in subtilnejših volumnov pri katerih je avtorica sledila specifični dinamiki in svobodnejšemu likovnemu izražanju.

FORMA VIVA,  litografija, 35x50cm, 2020

FORMA VIVA I, 37x27cm, litografija, 2020

Rodila se je v Slovenj Gradcu (1994) in je leta 2018 diplomirala iz likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Ljubljani pod mentorstvom mag. Anje Jerčič Jakob. Leta 2022 je zaključila magistrski študijski za grafiko na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, pod mentorstvom dr. Jožefa Muhoviča, mag. Zore Stančič in mag. Črtomira Freliha. Študijsko leto 2019/2020 se je izpopolnjevala na Kunsthochschule Burg Giebichenstein v mestu Halle (Saale) v Nemčiji. V študijskem letu 2020/2021 je opravljala Erasmus+ prakso v umetniškem centru Fish Factory v kraju Stöđvarfjörđur na Islandiji. Leta 2022 je bila sprejeta na umetniško rezidenco v Zadar. Je prejemnica posebnega priznanja za razvoj svetovne grafike in umetniških gibanj (2021), ki ga je izdalo 10. Mednarodni trienale grafične umetnosti v Bitoli, Makedonija. V zadnjih letih se ukvarja z vodenjem grafičnih delavnic in tečajev. Od leta 2022 je zaposlena na SŠTS Šiška v Ljubljani, kot učiteljica umetnosti.

Uroš Potočnik

Uroš Potočnik v svojih delih prepleta utopijo in realnost. Avtor pove, da zanj utopija predstavlja alternativo sveta, ki ga živimo. Potočnikove slike in instalacije so poleg vrhunskega likovnega jezika, polne narativnega slikarskega diskurza. Pri slikah, ki kažejo polete človeka na druga vesoljska telesa, gre v principu za migracije v umetnostnem svetu. Ponavljanje podobnih motivov, pristanek na Luni, na Marsu ali kakem tujem vesoljskem telesu, je lahko kot metafora, ko vlečemo paralele s tokovi ljudi, ki kot povodenj preplavljajo Evropo.

DIVERTERE (DISFOCUS) MARS, HOMAGE TO Chesley Bonestell, 145X226cm, 2023

KROKAR /THE CROW, 40X50cm, 2023

Je bil rojenj v Slovenj Gradcu (1974). Leta 1994 končal srednjo šolo za steklopihalca v Rogaški Slatini. Med letoma 1998 in 2004 je bil aktivni član astronomskega društva Gostosevci iz Velenja. Od leta 1999 je študiral likovno pedagogiko na Pedagoški fakulteti v Mariboru, leta 2001 pa je vpisal študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Med letoma 2001 in 2007 je deloval kot kustos in programski vodja Galerije Mladinskega centra v Velenju. Leta 2006 je diplomiral pri prof. Hermanu Gvardjančiču in prof. Zmagu Lenárdiču in leta 2012 opravil magistrski študij pri prof. Zmagu Lenárdiču. V sodelovanju z Galerijo P74 se s svojimi deli predstavlja tako doma kot v tujini. Trenutno je zaposlen kot docent na ALUO v Ljubljani. Živi in dela v Belih Vodah nad Šoštanjem.